מרכז צדק לנשים עתר לבג"ץ נגד החלטת בית הדין הרבני שקבע כי ילד כבן ארבע הוא ממזר ואסור לבוא בקהל

מרכז צדק לנשים
שבת, אוגוסט 15, 2015

הפעילות המשפטית של מרכז צדק לנשים הביאה להתרתו מחשש ממזרות של ילד אשר כיום הוא כבן 4 שנים. מרכז צדק לנשים הגיש בחודש מאי 2014 עתירה לבית המשפט העליון נגד בית הדין הרבני הגדול  אשר קבע כי תינוק בן כשנתיים (במועד ההחלטה) הוא ממזר ואינו מותר לבוא בקהל.

הסיפור התחיל כאשר אמו של הילד ביקשה להירשם לנישואים כאשר בנה היה בן כשנה וחצי. הרבה לא יודעים אבל תקנות רישום נישואין קובעות כי אישה אינה רשאית להינשא לפני שעברו 24 חודשים מהלידה, אלא אם קיבלה היתר מיוחד. לנוכח זאת, הגיעה האם לפתחו של בית הדין הרבני, שעורר שאלות לגבי כשרותו של התינוק ומיד קבע כי יש להכניס את שמו ל"רשימה השחורה", שכן יש חשש שהוא ממזר.

בית הדין הרבני פתח במשפט ממזרות לתינוק שהיה אז כבן שנה וחצי. בתום המשפט, קבע בית הדין הרבני האיזורי כי התינוק ממזר ואסור לבוא בקהל. מרכז צדק לנשים הגיש ערעור על החלטה זו בשם האם לבית הדין הרבני הגדול. בניגוד לגישה הרווחת הציבור (ולא מיושמת במקרים רבים בבתי הדין) כי יש לעשות הכל כדי למנוע הכרזה על ממזרים ביקש בית הדין הגדול לקבל את תיקה הרפואי של האם.

מרכז צדק לנשים עתר לבית המשפט העליון בחודש מאי 2014 וביקש כי לא יותר לבית הדין הרבני לעיין בתיק הרפואי של האם וכן כי שמו של התינוק יוסר מהרשימה השחורה של מעוכבי החיתון. בית המשפט העליון נתן צו המורה כי אין להעביר את התיק הרפואי של האם לבית הדין הרבני הגדול. בסופו של יום, מספר חודשים לאחר התערבות בג"ץ, נתן בית הדין הרבני הגדול החלטה ובה קבע כי התינוק מותר לבוא בקהל. ללא התערבות מרכז צדק לנשים ייתכן ששמו של הילד היה עדיין מופיע ברשימה השחורה והיה נמנע ממנו להתחתן בעתיד במדינת ישראל.


מרכז צדק לנשים
רחוב עמק רפאים 43 ירושלים
טלפון: 02-5664390 פקס: 02-5663317