בית הדין הרבני אילץ אישה לעבור בדיקת רקמות מחשש שהיא ממזרה

טוענת רבנית רבקה לוביץ, מרכז צדק לנשים
חמישי, מרץ 10, 2016

בניגוד למה שלימדו אתכם: בית הדין הרבני מחפש ממזרים!

השבוע התגלגל לפתחי הסיפור התמוה הזה. אישה ואיש היו נשואים שנים רבות ולא הצליחו להוליד ילדים. השניים החליטו בצער רב להתגרש ולנסות את מזלם במקומות אחרים. הם התגרשו בהסכמה והגרוש עזב מייד אחר כך את הארץ. להפתעתה של האישה התברר לה מייד לאחר הגירושין שהיא בהריון. הגרושה הודיעה על כך מייד לגרוש והוא חזר בשמחה לישראל ונשא את גרושתו שוב לאישה. נולדה במזל טוב בת. להבהרה: לא היה שום גבר אחר בסביבה והשניים ידעו כי הגרוש הוא האב ושהעיבור התרחש בזמן הנישואין הראשונים. האם יש סיפור טוב מזה?!

הילדה המדוברת גדלה ונהייתה לבחורה. אבל כאשר היא פנתה לרבנות עם בחיר לבה להירשם לנישואין הפקיד סרב לרשום אותם ושלח אותה לבירור מעמדה בבית הדין הרבני. הוא טען כי העובדה שהיא נולדה פחות מעשרה חודשים לאחר הגירושין של האם מחשידה אותה כממזרה. למרות טענותיהם של שני ההורים שהיא הילדה שלהם - בית הדין שלח את הילדה לבדיקת רקמות בכדי לברר אם היא אכן בתו של אביה.

על פי איזה כלל "עקום" קבעה הרבנות שלא להשיא את הבחורה הזאת לפני בירור מעמדה? הנה אנו רואים בעינינו שבית הדין מחפש ליצור ממזרים! הרי אביה טוען שהיא בתו, ואמה טוענת שהיא בתו, והיא רשומה כבתו בתעודת הזהות, ולפי החשבון האם התעברה כשהיא הייתה עוד במסגרת הנישואין שלה בפעם הראשונה. מה הבעיה?! אין שום כלל הלכתי שקובע שכל מי שיולדת עד עשרה חודשים לאחר הגירושין – הילד נחשד כממזר!

בית הדין שלח לבדיקת רקמות?! והרי מספרים לנו חדשות לבקרים שבית הדין נמנע מלעשות בדיקות שיכולות ליצור מצב של ממזרות. הנה לנו דוגמא של מי שבית הדין מחפש לעשותה לממזרה על ידי דרישה מגוחכת לבדיקת רקמות.

ובכן, השניים עשו בדיקת רקמות ונמצאו תואמים. אושר שהבחורה היא הבת של האב. בית הדין התיר לשניים להינשא והם התחתנו כדת משה וישראל. הסיפור הזה נקבר בבית הדין האזורי ולא היה מגיע לצבור אילולי שמעתי אותו אתמול ממקור מוסמך ביותר.

התעוררו!! מדוע אנחנו מסכימים שרבנים אלה יהיו הזרוע של המדינה?מדוע אנחנו מסכימים שאנשים בעלי תפיסת עולם מעוותת יחרצו גורלות של אנשים? אין מדובר כאן בדיינים שצריך להחליף אותם! מדובר כאן בשיטה שלא צריכה להיות נכפית על כלל הצבור במדינת ישראל. 

ולסיום, אזכיר לכם את דעתי בעניין: ילדים לא נולדים ממזרים. אנשים הם טהורים כשרים ומותרים לבוא בקהל.  

 


מרכז צדק לנשים
רחוב עמק רפאים 43 ירושלים
טלפון: 02-5664390 פקס: 02-5663317